Elewacje budynków wykończone różnego rodzaju imitacją drewna

Nowoczesne rozwiązania w zakresie materiałów budowlanych i wykończeniowych dają nam całkiem spore możliwości. Dzięki temu możemy mieć elewację, która będzie wyglądać jak zrobiona z drewna, a jednocześnie będzie łatwiejsza i tańsza w utrzymaniu niż ta prawdziwie drewniana. Jak nie trudno się domyślić w tym artykule zaprezentujemy przewagę materiałów imitujących drewno, które można wykorzystać na elewacje budynków zamiast prawdziwych drewnianych desek.

elewacje budynków

Elewacja budynku to jego niezwykle istotny element dlatego warto zadbać by dobrze się prezentowała. Prawdziwe drewno to materiał naturalny i szlachetny. Z tego względu od zawsze było one chętnie wybierane przez prywatnych inwestorów jako pokrycie elewacji. Jednak kwestie wyglądu to jedno – trwałość i wytrzymałość to zupełnie inna kwestia. Konieczność konserwacji wykonywanej okresowo sprawia, że coraz większa ilość inwestorów szuka alternatywnych metod pokrycia elewacji budynków. Alternatywą jest między innymi imitacja deski elewacyjnej – zarówno ściennej, jak i sufitowej. Imitacja deski sprawdza się zatem doskonale nie tylko w ramach pokrywania elewacji, ale również jako uzupełnienie wnętrz. Bardzo dobrze sprawdzają się między innymi okładziny elewacyjne, plastertynk, a także styropianowe deski dekoracyjne imitujące drewno.

elewacje domów

Poziom wykonania imitacji jest tak duży, że na pierwszy rzut oka niemal nie sposób odróżnić prawdziwego drewna od jego imitacji. Wielką zaletą tego typu materiałów jest to, iż przy posiadaniu wszystkich walorów estetycznych prawdziwego drewna, imitacja deski elewacyjnej jest całkowicie pozbawiona wszystkich wad użytkowych, które cechują prawdziwe deski drewniane. Co to oznacza? Oznacza to znacznie większą trwałość, również w zakresie kolorystyki materiału. Otóż raz zabarwiona imitacja deski, pozostaje w tym samym kolorze. Drewno co jakiś czas zmienia swój kolor, konieczne jest więc jego czyszczenie i ponowne malowanie – nie wspominając o konieczności okresowej impregnacji drewna. Okładziny elewacyjne są niezwykle odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i permanentne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo imitacja deski jest ognioodporna, nie butwieje, a także nie pęcznieje. Materiał, z którego jest są wykonane deski imitujące drewno nie absorbują wody i nie zmieniają swoich wymiarów – np. podczas wahań temperatury.